פרספקס הוא אחד החומרים הייחודיים בתעשייה, ומאז שהומצא בשנת 1928 – אנו עדים לשימושים שלו בתחומים רבים ומגוונים. הפרספקס הוא כה נפוץ, שסביר להניח שאתם נתקלים בו מדי יום מבלי לדעת. אילו דברים ניתן ליצור מפרספקס?


תחום התעשייה האווירית


בין תכונותיו הרבות, הפרספקס ידוע גם כחומר קשיח מאוד, וכזה שלא מתנפץ – אלא נשבר בכיפוף. תכונות אלה, בנוסף לעבודה שפרקפקס הוא שקוף במיוחד ומעביר 90 אחוזים מהאור – הפכו אותו לחומר פופולארי במיוחד בתעשיית כלי הטייס, ושם הוא משמש כחומר לייצור חלונות, חופות למטוסי קרב ועוד.

שילוט ודקורציה


הפרספקס הוא חומר מאוד נוח לעיבוד, וניתן לעבד אותו באמצעות חום, לייזר, ואמצעים מכניים שונים. מסיבות אלה, ניתן למצוא שימושים רבים לפרספקס בתחום השילוט והדקורציה. הפרספקס משמש בין השאר ליצירת שלטים בצבעים שונים, או כאלו בעלי תאורה פנימית – המנצלים את תכונת השקיפות שלו. צריבת טקסט ותמונות על גבי הפרספקס היא נוחה ומתבצעת באמצעות לייזר, ולכן הוא משמש רבות ליצירת מזכרות, מחזיקי מפתחות, מדפים שקופים, שילוט חוץ, חיפויי קיר או שולחן ועוד.

מחיצות וריהוט


כאמור, הפרספקס הוא שקוף במיוחד, וזה מאפשר לו לתפקד בתור חומר חציצה במקומות שונים. הפרספקס משמש ליצירת מחיצות במשרדים, חדרי ישיבות, ובמקומות בהם יש צורך בהגנה על נותן השירות – כגון בנקים, דוכני המרת כספים ועוד. בשנות ה- 70 הפרספקס נכנס גם לתעשיית הריהוט, ומספר חברות אימצו אותו לטובת עיצוב רהיטים בעלי מראה חדשני ו"חללי", שתפס תאוצה באותן שנים.


גופי תאורה


התכונות האופטיות המעולות של הפרספקס, והעובדה שאור עובר בו כמעט ללא התנגדות – הופכות אותו לחומר נהדר לצורך ייצור גופי תאורה ופאנלים של תאורה. תודות לשקיפות הגבוהה – התקנת גוף תאורה בחלק מסוים של מוצר הפרספקס, תעביר את האור בצורה אחידה אל כל שטח המוצר.

על מנת לייצר שבירת אור, הפרספקס נצרב באמצעות לייזר בדרגות שונות – מה שיוצר פיזור אור לסביבה, ואפקטים שונים המאפשרים תאורה של גרפיקה, טקסט, לוגואים ועוד. אופציות נוספות הן שימוש בתאורה צבעונית, או שימוש בתאורה בעלת צבעים מתחלפים.

perspex